X
אנא בחר את גודל הפונט הרצוי:
אמסטרדם
מסלולי טיול באמסטרדםנקודות עניין באמסטרדםטיפים והמלצות לאמסטרדםמלון מומלץ באמסטרדםאטרקציות באמסטרדםאמסטרדם עם ילדיםלטייל בהולנדהשכרת רכב באמסטרדםשאטלים באמסטרדםטיסה זולה לאמסטרדם
 

קתדרלות באמסטרדם

כנסיות באמסטרדם

אמסטרדם מלאה בקתדרלות, בכנסיות ובאתרי דת יפים, מרהיבים ותרבותיים. אמנם מרבית ההולנדים מאמינים בנצרות והם פוקדים את הכנסיות בימי ראשון ובחגים, אך הקתדרלות והכנסיות בהולנד כיום הם בעיקר אתרי תיירות.
בכל רחוב כמעט אפשר לראות את הקתדרלות והכנסיות המרשימות ואת מגדלי הפעמונים הבולטים לאורך קו הרקיע. הכנסיות באמסטרדם משלבות יופי והיסטוריה אשר מספרות את המורשת הדתית של אמסטרדם, אך הן לא רק מבנים היסטוריים מעניינים, הן גם מבנים מרתקים של אמנות, אדריכלות וארכיטקטורה. 

הקתדרלות באמסטרדם הן דוגמה ייחודית לגיוון ארכיטקטוני. הן מושכות אליהן המוני תיירים שמגיעים כדי להתרשם מסגנון הבנייה, מהגודל, מהגובה, מהיופי המרשים, ממגדלי הפעמונים הנישאים, מהצריחים והקשתות, מחלונות ויטרז' ומעושר של עיטורים. 

בין אם אתם חובבי כנסיות נלהבים או שפשוט מתעניינים בהיבטים האדריכליים וההיסטוריים, ביקור בקתדרלות של אמסטרדם יעניק לכם חוויה ייחודית ומעניינת וישאיר בכם טעם של עוד.    

במאמר זה נביא סקירה קצרה על חמש כנסיות מדהימות שחובה לראות לפחות פעם בחיים ומידע שימושי למטייל.

הכנסייה החדשה - The New Church

הכנסייה החדשה המפורסמת "ניווה קרק" או בתרגום חופשי "הכנסייה החדשה", נמצאת בליבה של כיכר דאם במרכז אמסטרדם.

זהו מבנה מרשים שהוקם בתחילת המאה ה-15 לספירה, מבנה שהפך להיות מקום מרכזי שבו נערכו טקסים, אספות של מלכים, של בני אצולה, של סופרים ושל בני המקום שקיימו בו אירועי תפילה, חתונות וקונצרטים.

כיום לכנסיה החדשה אין קהילה פעילה והיא ומשמשת כמקום הנצחה וכמתחם חגיגי שבו נערכים, חתונות, תערוכות מרשימות ממדינות שונות ומתרבויות שונות, טקסים רבי משתתפים וקונצרטים. כאן נערכים  הטקסים המשפחתיים של בית המלוכה, כאן הוכתרו מלכי הולנד, ב- 1980 הוכתרה כאן המלכה ביאטריקס ובשנת 2002 נישא כאן הנסיך מאורנייה. 

בנוסף לתפקידה הדתי של הקתדרלה ולמשמעות הלאומית החשובה שיש לאתר זה, בשנים האחרונות הכנסייה החדשה משמשת כמרכז אמנות המושך אליו מאות אלפי מבקרים מדי שנה. השילוב של אתר עתיק לצד פעילות מודרנית הופכים את הכנסייה לאחד המקומות המיוחדים ביותר בעיר, ואם תרצו לקחת חלק בפולחן דתי, לסייר בתערוכת אמנות מרהיבה, להשתתף באירוע תרבות או לצפות בטקס מלכותי, "הכנסייה החדשה" מחכה לכם!

 

מידע שימושי

שעות פתיחה: מידי יום בין השעות 10:00-17:00
כתובת: De Dam, 1012 NL Amsterdam   
הכניסה בתשלום

הכנסייה החדשה בכיכר דאם אמסטרדם
 

כנסיית ניקולאס - Sint Nicolaas Kerk 

כל מי שיוצא מתחנת הרכבת המרכזית של הולנד לא יכול שלא לעצור ולהתפעם מהכנסייה הנהדרת הניצבת ממש מעבר למים, מוקפת בבתים עירוניים דקים בני חמש קומות. 

כנסיית ניקולס היא הכנסייה הקתולית הגדולה ביותר באמסטרדם. היא נבנתה על ידי האדריכל אדריאנוס בלייז  ששילב בה מספר סגנונות, בהם נאו-בארוק ונאו-רנסאנס והיא הוקדשה לפטרון יורדי הים, ניקולס הקדוש. הכנסייה נבנתה במאה ה-19 ובשנת 2012 היא הועלתה למעמד של בזיליקה מה שהפך אותה ליחידה בעיר.

כנסיית ניקולאס - הכנסייה הקתולית הגדולה ביותר באמסטרדם

שני מגדלים גבוהים ממסגרים את החזית בצבע חום כהה וביניהם חלון ורדים אשר מציג תבליט מפוסל של ישו וארבעת השליחים. מעל החלון מוצב בתוך נישה פסלו של סנט ניקולס משגיח על העיר ומאחורי הכול מתנשאת כיפה מתומנת ומעליה פנס צלב.

כשנכנסים אל תוך הכנסייה אי אפשר שלא להתלהב מהגודל העצום, מהכיפה המהממת ומהעוגב מהמאה התשע עשרה הנחשב לעוגב הגדול ביותר בהולנד. יצירות האמנות בתוך הכנסייה מציגות מגוון של אמנים המעטרים את הבזיליקה באוסף של ציורי קיר דתיים.  

 

מידע שימושי

כתובת:
פרינס הנדריקדה 73
1012 א אמסטרדם
הכניסה חינם 
בימי ראשון ובזמני התפילות אין כניסה למבקרים.

כנסיית ניקולאס באמסטרדם
 

אודה דה קרק אמסטרדם - הכנסייה העתיקה -  Oude Kerk

הכנסייה העתיקה אודה דה קרק נבנתה בסביבות שנת 1200 בסגנון הלבנים הגותי - הולנדי והיא אחת מהכנסיות העתיקות ביותר באמסטרדם. במקור היא הייתה כנסייה קתולית עם קישוטים ושלושים ושמונה מזבחות עם פיתוחים דקורטיביים, אך הקלווניסטים שתפסו את מקום הקתולים ככוח העיקרי באמסטרדם התנגדו לקישוט הכנסיות "והפשיטו" את הכנסייה מקישוטיה, וכך לא נותר הרבה מהמקורות הגותים והקתולים של הכנסייה. אחד האלמנטים היחידים ששרדו בצורתם המקורית הם ציורי התקרה, ציורים שבשל הגובה הרב שלהם לא  היו נגישים וכך הם “ניצלו” מההרס. 

מגדל הכנסייה הוא מגדל מרשים בעיצוב שלו, בעיטורים המעטרים אותו ובמערכת המיוחדת של ארבעים ושבעה הפעמונים שבו והחל משנת 1658 מנגנים כל שבת בפעמונים והקונצרטים המפורסמים של העוגב בכנסייה מושכים אליה אוהבי מוזיקה רבים.

הכנסייה העתיקה אודה דה קרק

הכנסייה נבנתה על בית קברות והרצפה כולה מורכבת ממצבות. כאן קבורים אלפים מתושבי אמסטרדם ובין השאר פיטר לסטמן שהיה הצייר והמורה של רמברנדט, המשורר לורנס בייק ועוד, גם אשתו של רמרבנדט, ססקיה, קבורה כאן ולצד קברה מוצגת תערוכה קטנה לזכרה.  בכל שנה בתשעה במרץ או בשמונה במרץ, בשנה מעוברת, בשעה 8:39 בדיוק, השמש מאירה על קברה.

 

מידע שימושי

כתובת:
Oudekerksplein
שעות פתיחה:
ב' – שבת: 11:00 – 17:00, א' 13:00 – 17:00
הכניסה בתשלום.

אודה דה קרק אמסטרדם
 

כנסיית נורדרקרק – Noorderkerk

כנסיית נורדרקרק היא אחד מהמבנים המרשימים בעיר. זו כנסייה קתולית שנבנתה במאה השבע עשרה על ידי הנדריק דה קייזק בצורת צלב שארבע מזרועותיו נפרשות מהמרכז, בסגנון בנייה ששבר את סגנון הבנייה המסורתי של הכנסיות. 

בניית הכנסייה הושלמה בשנת 1623, אך מאז היא עברה שיפוצים רבים, כשהשיפוץ האחרון נעשה בשנת 2005 וכתוצאה מכך מראה הכנסייה משלב סגנון עתיק עם מראה מחודש.

החלונות הגדולים והמקושתים של הכנסייה בולטים למרחוק ועל גגה ניצב מגדל הפעמונים שאת צליליו אפשר לשמוע עד שוק האיכרים הנמצא בסמיכות לכנסייה.

המבנה הפנימי שלה הוא מבנה של צלב יווני והחדרים הם בצורת משולש היוצרים מבנה מתומן המאפשר לצפות מכל אחת מהפינות אל מרכז הכנסייה. הכנסייה משמשת לשירותי הכנסייה הרפורמית ההולנדית ובנוסף היא משמשת גם לקונצרטים של מוזיקה קלאסית.

נורדרקרק אינה נחשבת לכנסייה מרכזית באמסטרדם ובמשך שנים היא שימשה ככנסייה של פשוטי העם והעניים, אך המראה המרשים שלה, מופעי המוזיקה המתקיימים בה ושוק האיכרים המפורסם שמתקיים בסמוך אליה הופכים אותה למקום מעניין לביקור.

 

מידע שימושי

כתובת: Noordermarkt 44 - 48.
בימי ראשון ניתן להשתתף בטקסי הכנסייה (בהולנדית) שמתחילים בשעה 10:00 ובשעה 18:30.
בכל שבת אחרי הצהריים מתקיימים במקום קונצרטים מסורתיים. 
 

ווסטרקרק - West Church

כנסיית ווסטרקרק היא הכנסייה הגדולה ביותר באמסטרדם הממוקמת במימי תעלת Prinsengracht ונחשבת לאחת מהכנסיות היפות והמיוחדות בהולנד וגם באירופה. זוהי אחת מהכנסיות הפרוטסטנטיות החשובות שבעיר ומגדל הפעמונים הגבוה שלה נחשב לאחד מסמלי העיר כשבצריח שלו נמצא הכתר שהוענק לעיר במתנה על ידי הקיסר מקסימליאן.

צריח המגדל הוא המבנה הגבוה ביותר באמסטרדם, הגובה שלו הוא שמונים וחמישה מטרים ובעונת התיירות אפשר לעלות אליו, במסגרת סיורים מודרכים, וליהנות ממרפסת עם נוף מרהיב החולש על העיר העתיקה ועל חלקים רבים מהעיר.

בכניסה לכנסייה ניצבת לוחית ברונזה לזכרו של הזמר ההולנדי ווילי אלברטי ובתוך הכנסייה עם הגובה והרוחב המרשימים אפשר לראות את העוגב הגדול עם התריסים המפורסמים שצייר הצייר ג'רארד דה לאירסה.

יש הטוענים כי ווסטרקרק הוא מקום קבורתו של הצייר ההולנדי המפורסם רמברנדט שהתגורר בסוף ימיו סמוך למקום. בעת פטירתו היה רמברנדט כל כך עני עד שנקבר בקבר לא מסומן בכנסייה, ולכן המיקום המדויק של הקבר אינו ידוע בוודאות, אך על אחד הקירות מתנוסס מגן זיכרון אשר משמש סמל למקום קבורתו. גם בנו של רמברנדט, טיטוס, קבור בכנסייה.

 

מידע שימושי:

כתובת:  Prinsengracht 281
כנסיית ווסטרקרק פתוחה למבקרים בכל ימות השנה והמגדל פתוח למבקרים מאפריל ועד אוקטובר. בימי ראשון הכנסייה והמגדל סגורים למבקרים. 
ילדים מתחת לגיל שש אינם מורשים לעלות למגדל. 
הכניסה לכנסייה – חינם, ולמגדל – בתשלום.

כדאי לדעת: בכל יום שלישי בין השעות 12:00–13:00 מתנגן קונצרט ה-Carillon על 42 הפעמונים שבמגדל וזו חוויה שלא כדאי לפספס.

ווסטרקרק באמסטרדם

אז אם אתם מחפשים סיבות למה כדאי לטוס ולטייל באמסטרדם, ביקור בקתדרלות ובכנסיות של אמסטרדם זו סיבה מצוינת! 

בקטגוריה קתדרלות באמסטרדם (Cathedrals in Amsterdam) תמצאו מידע מורחב על קתדרלות, כנסיות ומנזרים באמסטרדם. סקירה היסטורית של הכנסיות, שעות פעילות, מיקום ועוד.