זאנסה סכאנס - Zaanse Schans

לצאת למסע מרתק ב"קפסולת זמן" אל הולנד של המאה ה-17

מרחק נסיעה קצר של כ-20 קילומטרים בלבד ממרכז אמסטרדם, תמצאו את הכפר ההולנדי זאנסה סכאנס (Zaanse Schans). זהו כפר ציורי שהחל משנת 1961 הוכרז כפרויקט לאומי לשימור ההיסטוריה, התרבות והמסורת ההולנדית הכפרית. מאז זאנסה סכאנס הפך לכפר אומנים, מוזיאון פתוח ויעד תיירותי למיליוני מבקרים מידי שנה, בו ניתנת לכם אפשרות חד-פעמית להציץ מתוך "קפסולת זמן" על הולנד של המאה ה-17.

אני רוצה סיור בעברית בחיטהורן וזאנס סכאנס >>

שרות למטייל בזאנסה סכאנס: בתי מלון מומלצים | הזמן סיורים מודרכים | השכרת רכב בהולנד

מסע מרתק בקפסולת זמן אל הולנד של המאה ה-17

הרפתקה מיוחדת בהולנד

זאנסה סחאנס ארוזה במעטפת הולנדית כפרית של בתי עץ, אסמים, טחנות רוח ובתי מלאכה בהם תמצאו אומנים ובעלי מלאכה ששומרים על אג'נדה אחידה לבצע את מלאכתם על פי מיטב המסורת ההולנדית של פעם.

ביקור בזאנסה זכאנס (Zaanse Schans) בהולנד נמצא ברשימת ה"חובה לראות" בכל מדריך טיולים. ואכן זאת בהחלט חוויה מדהימה לכל המשפחה. התפאורה, השקט וההיסטוריה המרתקת. הופכים את הביקור בזאנסה סכאנס להרפתקה מיוחדת במינה שמאפשרת לכם להיות חלק מאותם חיים מדהימים ורגועים של הולנד הכפרית.

זאנסה סכאנס מגוללת את ההיסטוריה של הולנד

בתקופת עידן הזהב ההולנדי של המאה ה-17, נחשבה זאנסה סכאנס לאזור התעשייה העתיק ביותר של מערב אירופה. מיקומה האסטרטגי על גדות נהר הזאן. הביאו לזאנסה סכאנס בעלי מלאכה רבים כמו גם סוחרים ובעלי טחנות רוח עשירים ומכובדים.

בשיא תקופה השגשוג והזוהר פעלו באזור זאנסה סכאנס למעלה מ-600 טחנות רוח שהיוו חלק בלתי נפרד מרוח יזמית שפעלה במגוון תחומים לרבות מנסרות לבניית ספינות, ייבוא של תבלינים והכנת גבינות משובחות.

זאנסה סחאנס (Zaans Museum) של היום היא כפר אומנים ומוזיאון פתוח בו תמצאו אוסף של שרידי מבנים היסטוריים וטחנות רוח שהובאו בשלמותם מרחבי הולנד ושוחזרו ברוח התקופה במטרה לשמר את המורשת הייחודית.

מאז 1961 ועד היום נעשים בזאנסה סכאנס עבודות שימור, שיקום ופיתוח מתוך דגש להעצמת חווית התיירות. כך לדוגמא החל משנת 2014 תתאפשר עגינה של יאכטות וסירות תיירים כחלק משייט נהרות בהולנד.

בכדי להקל על הביקור בזאנסה סכאנס, ניתן לחלק את מגוון האטרקציות לפי הנושאים הבאים: כפר האומנים ובעלי המלאכה, טחנות רוח, מוזיאונים, שייט, ביקור בשמורת הטבע, מסעדות ועוד.

🚍+👀 אני רוצה סיור מודרך לזאנסה סכאנס כולל הסעות >>

אני רוצה סיור בעברית בזאנס סכאנס וחיטהורן כולל הסעות >>

זאנסה סכאנס כפר הולנדי מסורתי - מוזיאון פתוח שהפך יעד תיירותי

כפר האומנים ובעלי המלאכה - זאנסה סכאנס

בואו לראות כיצד ההיסטוריה מתעוררת לחיים בכפר הולנדי זאנסה סכאנס. כאן תמצאו בעלי מלאכה שמייצרים אינספור מזכרות בטכניקות בנות מאות שנים תוך הפגנת כישוריהם בעיבוד חומרי הגלם השונים. בבתי המלאכה הפזורים ברחבי הכפר ממתינות לכם הדגמות מרתקות ללא עלות. תוכלו לראות כיצד מציירים על צלחות וכוסות, כיצד מכינים כפכפי עץ מסורתיים, דברי נוי מפיוטר (בדיל), גבינות הולנדיות משובחות, שוקולד, ליקרים, מאפים ועוד.

יוצק הבדיל

בכניסה לזאנסה סחאנס, בבית התה הירוק על גדות נהר הזן, נמצא בית מלאכה קטן ויחיד במינו שמעניק לכם הזדמנות נדירה לראות כיצד אחרון היוצקים בהולנד, מכין באופן מסורתי: תכשיטים, כלי אוכל, דברי נוי מיניאטוריים ויצירות אומנות. כולם עשויים בעבודת יד מבדיל (פיוטר). למידע מורחב : בית יציקת הבדיל

בית מלאכה לייצור כפכפי עץ מסורתיים בכפר האומנים זאנסה סכאנס בצפון הולנד

  בית מלאכה לכפכפי עץ הולנדיות

בבית המלאכה לכפכפי עץ, תוכלו לצפות ללא כל עלות בתהליך הכנת נעלי עץ הולנדיות. בכל שעה עגולה נערכת בבית המלאכה הדגמה, במהלכה נוטל המציג בול עץ ובעזרת שימוש בשבלונה וכלי עבודה חשמליים מכין נעל עץ הולנדית לתפארת. חוויה מעניינת ומומלצת לכל גיל. למידע מורחב : בית מלאכה ליצור כפכפי עץ

גבינות הולנדיות משובחות

לטעום גבינות הולנדיות משובחות, זה חלק מסיור במוזיאון הפתוח של כפר האומנים בזאנסה סכאנס, המחלבה הכפרית שמייצרת גבינות על פי המסורת ההולנדית בת מאות השנים, מזמינה אתכם לבקר במחלבה, שם תפגשו את צוות העובדים כשהם לבושים בבגדים הולנדים מסורתיים ובידיהם מגשים עמוסים בטעימות במגוון גבינות הולנדיות בטעמים שונים שמייצרים במקום. למידע מורחב : מחלבה כפרית לגבינות הולנדיות

מפעל השוקולד

בבוטיק השוקולד ההולנדי של זאנסה סכאנס מתהדרים בעובדה כי כל תהליך ייצור השוקולד נעשה בשיטות המסורתיות כפי שהיה נהוג במאה ה-17. טחינת פולי הקקאו המשובח נעשית באבני ריחיים ענקיות שמוסיפות לעיסת השוקולד טעם ומרקם מיוחד במינו. למידע מורחב : בוטיק השוקולד ההולנדי

בית המאפה העתיק

בבית המאפה העתיק תוכלו להתרשם מאוסף גדול של כלי אפייה, תבניות ועזרים מיוחדים בהם השתמשו האופים ההולנדים של פעם. כחלק מהפעילות במקום, שוחזרה המאפיה וחזרה לאפות לחמים ועוגות בתנור אפייה אותנטי שנבנה בשנת 1658למידע מורחב : מוזיאון בית המאפה העתיק

שרות למטייל בזאנסה סכאנס: בתי מלון מומלצים | הזמן סיורים מודרכים | השכרת רכב בהולנד

🚍+👀 אני רוצה סיור מודרך לזאנסה סכאנס כולל הסעות >>

אני רוצה סיור בעברית בזאנס סכאנס וחיטהורן כולל הסעות >>

מחלבה לייצור גבינות הולנדיות משובחות בזאנסה סכאנס

  מזקקת הליקרים של פניקס

בזאנסה סכאנס (Zaanse Schans) פועלת מאז שנת 1850, מזקקת הליקר של פניקס. המזקקה פועלת על פי מיטב המסורת של פעם. במהלך הביקור במזקקה תוכלו לראות את קומקום (מיכל) הנחושת, להתרשם מתהליך ייצור הליקרים. כמו גם, לקבל הסברים על השלבים השונים בזמן הכנת הליקר הכוללים את תהליך הזיקוק, הריסוק, התסיסה וההתבגרות. למידע מורחב :  מזקקת הליקרים של פניקס

טחנות הרוח של זאנסה סכאנס

טחנות הרוח שהפכו לסמל לאומי של הולנד ומהוות אטרקציה תיירותית שאסור לפספס. הן אלו שבמהלך המאה ה-17 עיצבו את דמותה ועוצמתה הכלכלית של הולנד. טחנות הרוח שימשו כמנוע שמופעל בעזרת אנרגית הרוח. בעזרתם ניתן היה לשאוב מים ולייבש את האדמה, כמו גם, להפעיל אבני ריחיים גדולות לטחינת תבלינים, קמח והכנת שמנים.

לאורך נהר הזאן הוקמו כפרים כדוגמת זאנסה סכאנס בהם פעלו למעלה מ-600 טחנות רוח. חלקן לתעשיית הספינות, חלקן למזון וחלקן לייבוש המים. למידע מורחב: מוזיאון טחנות הרוח

כיום נותרו בזאנסה סכאנס עשרות בודדות של טחנות רוח, חלקן הגדול שופץ ושוחזר ופתוח לציבור הרחב. בין טחנות הרוח ששוות ביקור תמצאו את:

טחנת הרוח לטחינת תבלינים

הריח המשכר של הקינמון, הפלפל אנגלי ושאר התבלינים הטריים שנטחנו זה עתה בעזרתם של שלושה זוגות אבני ריחיים הם הפרומו לסיפור המופלא של טחנת הרוח בה נטחנים מידי יום תבלינים אקזוטיים שייובאו על ידי הסוחרים ההולנדים מהמזרח הרחוק והודו. למידע מורחב : טחנת הרוח לטחינת תבלינים.

בנוסף לטחנת הרוח לטחינת תבלינים תוכלו לבקר גם בטחנת הרוח לייצור שמן, טחינת קמח ושאיבת מים שנמצאות בזאנסה סכאנס.

הולנדי מבוגר מנגן בזאנסה סכאנס

  שייט על נהר הזאן

כתיירים השייט על נהר הזאן היא חוויה מומלצת לכל המשפחה. במהלך השייט תוכלו להשקיף על טחנות הרוח, הבתים העתיקים, השדות הירוקים ושמורת הטבע. כיום ישנן שתי אפשרויות לשייט על נהר הזאן: שייט בסירת תיירים - הכוללת הסבר על נקודות עניין לאורך המסלול. שייט בסירת בקר, שעוברת בשמורת הטבע שנמצאת בסמיכות לזאנסה סכאנס. למידע מורחב : שייט בזאנסה סכאנס

שמורת הטבע של זאנסה סכאנס

בשמורת הטבע קאלפר-פולר (Kalverpolder), תוכלו לצפות בעשרות מינים של ציפורים, לצעוד לאורך מסלול הליכה של 6.5 קילומטרים, לסייר בטחנות רוח שתפקידם לשאוב את המים ולייבש את הקרקע, לטפס על מגדל התצפית ולהשקיף אל-עבר כפר האומנים זאנסה סכאנס, להתבונן על הצמחייה המיוחדת ולצאת להרפתקה של שייט בסירת בקר לאורכה של השמורה. למידע מורחב : שמורת הטבע - קאלפר-פולר.

🚍+👀 אני רוצה סיור מודרך לזאנסה סכאנס כולל הסעות >>

אני רוצה סיור בעברית בזאנס סכאנס וחיטהורן כולל הסעות >>

עוד בזאנסה סכאנס

ברחבי זאנסה סכאנס תוכלו למצוא עוד ועוד מקומות שפועלים בצורה מסורתית כפי שנהגו הכפריים במאה ה-17. כך לדוגמא תוכלו לבקר בבית המלאכה לייצור חביות עץ אלון, בבית פיטר צאר - שהוא אחד מבתי העץ העתיקים ביותר בהולנד, (נבנה ה-1632), מוזיאון השעונים בו מוצג אוסף מרשים של שעוני קיר בני מאות שנים, כמו גם ב-21 טחנות הרוח ששוקמו ושוחזרו.

גן הפסלים של בית האריגה

גן הפסלים נמצא במרחק הליכה קצר ממרכז זאנס חאנס, הפסלים והבניין הם עדות היסטורית לחי ההולנדים המקומיים לפני למעלה מ-350 שנה. במהלך שיחזור הבניין דאגו האדריכלים לשמר את הסימנים האותנטיים שהצטברו במהלך שנות ההיסטוריה והעבר נמצא בכל פינה בבית.  למידע מורחב : גן הפסלים

מוזיאון הוניח ברייט

צוות המוזיאון שיקבל את פניכם בלבוש הולנדי מסורתי ישמח לחשוף בפניכם סיפורים מרתקים על המשפחה ובמהלך הסיור תוכלו להתרשם מעיצוב הבית שנשמר במשך מאוד שנים. לבקר בחדרים ולראות את תכולת הבית המפוארת ויקרת הערך, שכוללת ארונות עץ מעוטרים, אוסף כלי האוכל והפורצלן של המשפחה, הווילונות ועוד פרטי אומנות היסטורית ומקומית. למידע מורחב : הבית של הוניח ברייט

שייט לשוק הגבינות באלקמר

אחת החוויות הקסומות בטיול להולנד היא לנסות ולעשות את הדברים בדרך קצת שונה. במקום להגיע עם רכב לקרנבל השבועי שנערך מידי יום שישי בשוק הגבינות באלקמר קיימת אופציה נוספת. יציאה לטיול חד יומי קסום מכפר האומנים זאנסה סכאנס לשוק הגבינות המפורסם באלקמר שייט בסירת תיירים על נהר הזאן. למידע מורחב : שייט לשוק הגבינות באלקמר

ההמלצה שלנו היא לקחת את הזמן בכיף, לטייל בין בתי העץ וטחנות הרוח, לאכול פנקייק מדהים בקוטר של 29 ס"מ שמוגש במסעדה שממוקמת בתוך אסם תבואה ישן, לטעום מהגבינות, השוקולד והליקרים המיוחדים, להריח את התבלינים, לצאת לשייט בשמורת הטבע, לבקר במוזיאונים ולטייל בגדה השנייה של נהר הזאן.

עלות דמי כניסה

ברוב המקומות בהם תבקרו בזאנסה סכאנס לא תהיו מחויבים בתשלום דמי כניסה, ההדגמות נעשות כחלק מהפעילות של בתי המלאכה, והעסקים מרווחים ממכירת מזכרות ומוצרים אותנטיים כמו: יציקות בדיל, כפכפי עץ, כלי אוכל מעוטרים בציורים, גבינות, תבלינים, שוקולד וכד'.

אך יחד עם זאת הכניסה למוזיאונים, לאטרקציות ולחלק מטחנות הרוח כרוכה בתשלום דמי כניסה זולים יחסית. (ניתן לרכוש כרטיס שמקנה כניסה לכל המוזיאונים וחלק מהאטרקציות - אבל מומלץ לוודא ולחשב את הכדאיות על פי מסלול הטיול שלכם ).

דרכי הגעה

לכפר האומנים זאנסה סכאנס אפשר להגיע מאמסטרדם בקלות וביעילות. חלק מהתחבורה הציבורית מגיעה עד לכניסה לכפר וחלק מרחק הליכה קצר.

סיור: הזמינו סיור הכולל הסעות ממרכז אמסטרדם וביקור בטחנות הרוח, המוזיאון ובתי המלאכה השונים. במחיר משתלם - להזמנה לחצו >>

🚍+👀 אני רוצה סיור מודרך לזאנסה סכאנס כולל הסעות >>

רכב שכור : עולים על כביש A10, שיוצא מכביש הטבעת שמקיף את אמסטרדם לכיוון Zaanstad. ממשיכים בכביש A8 לכיוון Purmerend, משם לכביש A7, עד ליציאה לזאנסה סכאנס (Zaanse Schans).

רכבת : מרחק נסיעה של ארבעה תחנות (20 דקות) ברכבת מהתחנה המרכזית של אמסטרדם. עלו על הרכבת שנוסעת לכיוון Alkmaar עד לתחנה בשם Zaandijk. משם על פי השילוט הליכה רגלית של כעשר דקות עד לכפר זאנסה סכאנס.

אוטובוס : הנסיעה בקו האוטובוס 391 שיוצא מהתחנה המרכזית של אמסטרדם ועד לכפר האומנים זאנסה סכנאס, היא יעילה ומצוינת. האוטובוס יוצא כל חצי שעה ומגיע עד למוזיאון זאנסה סכאנס.

מעבורת : ספינת מעבורת נוסעים יוצאת כל חצי שעה עגולה מנמל אמסטרדם ועוגנת בכפר זאנסה סכאנס. ההפלגה במעבורת מומלצת כחלק מחוויה משלימה ואטרקציה לילדים בעיקר בתקופת הקיץ

 

כתבות שאולי יעניינו אותך